Haber

Bayraktar ve Sancaktar savaş gemileri hastaneye dönüştürüldü

Salı akşamı MUĞLA’dan hareket eden TCG Bayraktar ve TCG Sancaktar, ikinci hastane hizmetlerini vermek üzere Hatay/Payas MMK Metalurji Limanı’na yanaştı. Gemilerin her birinde onlarca gönüllü doktor ve hemşire hem yaralı hem de ayaktan depremzedelere hizmet veriyor.

Milli Savunma Bakanlığı’na ait 40’ar tank kapasiteli TCG Bayraktar ve TCG Sancaktar savaş gemileri, çok sayıda yardım aracı, kamyon ve iş makinesi yüklü olarak Salı gecesi Muğla’dan deprem bölgesine hareket etti. Gemiler, gemideki sağlık çalışanları tarafından yolda hastaneye dönüştürüldü. Çarşamba sabahı saat 05:00’te Payas limanına yanaşan gemilerden iş makineleri ve tırlar boşaltılırken; Boşalan alan hızla acil servise çevrilerek bölgeden depremzede, yaralı ve hastalara hizmet vermeye başladı. Her iki gemide de helikopterlerin inebileceği pistler bulunuyor.

Öte yandan limanda hizmet veren her gemide 1 ameliyathane, 10 yatak ve 90’a kadar hasta gözlem alanı bulunuyor. Ayrıca bir hasta için yoğun bakım imkanlarının sunulabileceği solunum cihazlı (solunum cihazı) yatak bulunmaktadır. Gemi hastanelerinden Bayraktar’da son 24 saatte 280 hasta kabul edildi. Hastaların 8’ine ortopedik cerrahi uygulanırken, 2 hasta başka hastanelere sevk edildi. 6 hastanın ise yatarak tedavisi devam ediyor. 280 hastanın ortasında kendi imkanlarıyla enkazdan gelen 20’ye yakın hastaya tedavi hizmeti de verildi. Yaralılar 112 ambulansla getirilmeye devam ediyor.

Bayraktar gemisinde bulunan sağlık personeli Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Menteşe Devlet Hastanesi ve Muğla Özel Yücelen Hastanesi’nden oluşuyor. Muğla’dan 1 genel cerrah, 1 anestezi ve reanimasyon uzmanı, 1 kalp damar cerrahisi, 1 ortopedi uzmanı, 3 acil tıp uzmanı, 2 çocuk doktoru, çok sayıda gönüllü asistan, tıp öğrencisi ve hemşireden oluşan 145 kişilik gruptan 65 kişi bindi. Acil hastalara bakmak için kalırken, 80 kişi beyin sarsıntısı alanına dağıldı.

erganiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu