Haber

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi 9 Ocak Sırp Cumhuriyeti Günü kutlamalarını değerlendirdi

???? Bosna-Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, Bosna-Hersek’te anayasaya aykırı olmasına rağmen kutlanan “9 Ocak Sırp Cumhuriyeti (SC) Günü”nün önümüzdeki yıl farklı olacağına inandığını söyledi.

Yerel bir televizyon kanalına katılan Schmidt, ülkede anayasaya aykırı ilan edilen SC Günü ve SC Lideri Milorad Dodik’in eylemleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Schmidt, “SC’nin veya Bosna-Hersek Federasyonu’nun kendi gününü kutlamasına karşı değilim ama Bosna-Hersek’in Avrupa Birliği (AB) aday statüsünü de küçümsemiyorum. Bosna-Hersek’in Avrupa standartlarını kabul etmesi gerekiyor ve biz de kabul edeceğiz” dedi. Sabırla bu konu üzerinde çalışın.” İstediğimiz birçok fikrimiz var ve nasıl gelişeceklerini göreceğiz. Önümüzdeki 9 Ocak’ın farklı görüneceğine inanıyorum.” dedi.

Dodik’in Bosna-Hersek’te yükümlülükleri olduğuna dikkati çeken Schmidt, işbirliğine hazır olduğunu ancak Bosna-Hersek’e yönelik eylemlerin gidişatının sorunsuz olmadığını söyledi.

Schmidt, Dodik’in RS Günü kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e RS Nişanı verme kararını açıklamasını eleştirerek, “(Dodik’e) Putin ve savaşından mesafesini nasıl artıracağını düşünmesini tavsiye ederim.” terimini kullandı.

Schmidt şöyle devam etti:

“9 Ocak, Srebrenitsa kurbanları tarafından taşınan bir yük ve kurbanların üzerine yüklendi. Bunun olmasına izin veremem. Dodik, sadece Sırpların değil, SC’nin Cumhurbaşkanıdır. -etnik varlık (SC) ile Boşnaklar ve Hırvatlar da SC’de yaşıyor.”

Schmidt, uluslararası camia olarak önümüzdeki dönemde bu konuda gerekli adımları atacaklarını ve şimdiden bazı fikirlerin şekillenmeye başladığını da ifade etti.

RS Nişanı 9 Ocak kutlamalarında Putin’e Nişan

Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna yakınlarındaki Doğu Saraybosna’da anayasaya aykırı olmasına rağmen “9 Ocak SC Günü” kutlamaları düzenlendi.

Doğu Saraybosna’da düzenlenen kutlamalara Sırp üye ve Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Lideri Zeljka Cvijanoviç ile SC Lideri Milorad Dodik, Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Daciç, Sırbistan Çalışma, İstihdam ve Sosyal İşler Bakanı Nikola Selakoviç ve SC polisi mensupları katıldı. ülkenin RS birimindedir. .

RS Günü kutlamaları kapsamında “RS’ye katkıda bulunanlara” “RS Nişanı” takdim edildi. SC ile Rusya arasındaki işbirliğini, siyasi ve dostane bağları geliştirmiş ve güçlendirmiştir.” ifadesini kullanmıştı.

“Anayasaya aykırı” Sırp Cumhuriyeti Günü

9 Ocak’ın meşruiyetini değerlendiren Anayasa Mahkemesi, ülkenin en büyük Boşnak partisi olan Demokratik Hareket Partisi’nin 2015 yılındaki Genel Lideri Bakir İzzetbegoviç’in başvurusu üzerine bu günün kutlanmasının anayasaya aykırı olduğuna hükmederek, şunları söyledi: taraf sınırları içinde yaşayan Sırp olmayan insanlara karşı ayrımcılık olduğunu söyledi. ifade etmişti.

Ayrılıkçı söylemiyle tanınan Dodik, 2016 yılında taraf sonunda bir referandum düzenlemiş ve referandumda oy kullananların yüzde 99’u 9 Ocak’ın Sırp Cumhuriyeti günü olarak kutlanması yönünde oy kullanmıştı.

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi referandumu tanımadı ve bu günü kutlamak için yapılan hareketleri yasakladı.??????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu