Haber

Milli Savunma Bakanlığı gelişmeyi açıkladı! Savaşta stratejik öneme sahip olan Soledar şehri Rusya’nın kontrolüne geçti.

Rusya Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, Ukrayna ordusuyla bir süredir şiddetli çatışmaların yaşandığı Soledar kentinin dün gece tamamen Rus güçlerinin kontrolüne geçtiğini duyurdu. Bakanlık yetkilileri yaptığı açıklamada, “Rus hava kuvvetleri ve roket birlikleri tarafından düşman kuvvetlerinin sürekli bombardımanı sayesinde” dedi.

SOLEDAR STRATEJİK DEĞERİNE SAHİP BİR ŞEHİR

Şehirde, Ukrayna füzelerinden korunan, asker konuşlandırmak ve ekipman depolamak için kullanılabilen derin tuz madenleri var. Bu tuz madeni de Ukrayna’nın ihtiyacının %80’ini karşılıyordu. Rusya’nın yürüttüğü operasyonda da stratejik öneme sahip. Şehir, bunu Rusya’nın Donbass bölgesi operasyonunun anahtarı olarak görüyor.

“Neredeyse hiçbir yaşam belirtisi kalmadı”

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelensky, Soledar’da neredeyse hiçbir yaşam belirtisinin kalmadığını ve kasabanın yerle bir edildiğini açıkladı. Zelenski yaptığı açıklamada, “Soledar yakınlarındaki tüm arazi cesetlerle kaplı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu