Haber

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ile Kosova’daki Gerginlikleri Tartıştı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile kuzey Kosova’daki gerilim hakkında bir araya geldi. Stoltenberg, “Gerilim düşürülmesi önemlidir, bu nedenle tüm tarafları gerilimi düşürmeye ve gerilimi tırmandıracak eylem ve söylemlerden kaçınmaya çağırıyoruz” dedi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ile görüşmesine ilişkin olarak, “Sizinle görüşme ve Kosova’nın kuzeyinde karşılaştığımız zorlukları tartışma fırsatı bulduğum için minnettarım. Bildiğiniz gibi NATO uzun yıllardır orada. barışı koruma misyonumuz, KFOR misyonu. Oradaki misyonumuz BM yetkisine dayanıyor. Oradaki misyonumuzu tarafsız bir şekilde yürütüyoruz. Tüm topluluklar için inanç ve özgürlük sağlıyoruz. “Bu kabul edilemez. NATO, Kuzey Kosova’da artan gerilim ve zorluklar karşısında yaklaşık 500 askerle varlığını artırdı” dedi.

“GERİLİMİ DÜŞÜRÜN” ÇAĞRISI

Gerilimi tırmandıracak eylem ve söylemlerden kaçınılması çağrısında bulunan Stoltenberg, “Görevimizi tarafsız bir şekilde yerine getirmeye devam edeceğiz ve BM yetkisini kullanmak için gerekli güçlere sahip olmamızı sağlayacağız. Gerginliğin azaltılması değerlidir, bu nedenle herkesi uyarıyoruz.” Tarafların gerilimi azaltması ve eylem ve açıklamaları tırmandırmaktan kaçınması. İlerlemenin tek yolu Sırbistan. İlerlemenin tek yolunun, güçlü bir NATO ortağına ve NATO tarafından desteklenen ve kolaylaştırılan uzun soluklu bir diyaloğa katılmak olduğuna inanıyoruz. Bunu mümkün kılacak şekilde katılacağınıza güveniyoruz” dedi.

dodurgahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu