Haber

DSÖ, Libya’daki sel felaketinin ardından sağlık hizmetlerini destekleyecek

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Daniel Fırtınası nedeniyle sel felaketinin yaşandığı Libya’da acil sağlık ihtiyaçlarının karşılanması için yerel makamlarla birlikte çalıştıklarını ve destek vermeye devam edeceklerini belirtti. Ülke sağlık hizmetlerinde

Ghebreyesus, Libya’daki sel felaketiyle ilgili sosyal medya platformu X’te bir paylaşım paylaştı.

“Kalbim, Daniel fırtınası ve sellerin neden olduğu hayal edilemez bir trajediyle karşı karşıya kalan Libya halkıyla birlikte.” Ghebreyesus, sözlerini kullanarak, DSÖ’nün acil sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için yerel makamlarla birlikte çalıştığını kaydetti.

Libya’ya tıbbi malzeme gönderdiklerini belirten Ghebreyesus, ülkeye sağlık hizmetlerinde destek olmaya devam edeceklerini vurguladı.

Libya’da sel felaketi

Orta Akdeniz’de etkili olan ve 10 Eylül’de Libya’nın doğusunu vuran “Daniel” fırtınası, Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derna kentlerinde su baskınlarına neden oldu.

Libya’nın resmi haber ajansı LANA, Derna kentindeki selde ölenlerin sayısının 5 bin 300’e çıktığını ve binlerce kişinin kayıp olduğunu duyurdu.

Libya Kızılayı Sözcüsü Tevfik Şükri, sel nedeniyle yerinden edilen aile sayısının 20 bin olduğunu iddia ettiklerini belirtti.

Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, sel felaketi nedeniyle dün ülke genelinde 3 günlük yas ilan ederken, Libya Cumhurbaşkanlığı Kurulu selden zarar gören bölgeler için kardeş ülkelere ve uluslararası kuruluşlara yardım çağrısında bulundu.

Ülkenin doğu bölgelerine düşen yağışın 40 yılı aşkın sürenin en yüksek yağışı olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu