Haber

Entegre Katı Atık Tesisi ile Hakkari’nin çöp sorunu bitecek

Hakkari’de çöp sorununu çözmek için yapımına başlanan Entegre Katı Atık Tesisinin büyük bir kısmı tamamlandı.

Avrupa Birliği (AB), Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İl Özel İdaresi Katı Atık Yönetimi Birliği ve Hakkari’deki belediyeler tarafından finanse edilen 43,4 hektar alan üzerine kurulu tesiste çalışmalar devam ediyor. Akçalı-Bağışlı köylerinin ortasında.

Çukurca Belediye Başkanı ve Katı Atık Yönetimi Sendika Lideri Ensar Dündar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Avrupa Birliği Dış Bonolar Genel Müdürlüğü Sözleşme Müdürü Ayşegül Keyifli, Hakkari Katı Atık Birliği Başkanı Mesrur ​​Demir ve ilgili firmaların yetkilileri, Çukurca’da incelemelerde bulundu. tesis.

Başkan Dündar, gazetecilere yaptığı açıklamada, Hakkari Entegre Katı Atık Tesisi’nin inşaatının yüzde 85’inin tamamlandığını ve ağustos ayında hizmete açılmasının hedeflendiğini söyledi.

Tesisle birlikte Hakkari’nin çöp sorununun çözüleceğini ifade eden Dündar, şöyle konuştu:

“Tesisimiz 30 yıl ilimize hizmet edecek. Finansmanının yüzde 85’i Avrupa Birliği, yüzde 15’i Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hakkari’deki belediyeler ve İl Özel İdaresi Katı Atık Yönetimi Birliği tarafından finanse ediliyor. Hayırlı olsun. Bu aşamada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Mutlu ise Hakkari ve ilçelerinin 30 yıllık çöp sorununu çözecek olan tesisin tamamlanma aşamasına geldiğini bildirdi.

AB’nin de desteğiyle eyalette 40 milyon Euro’luk yatırım yapıldığını kaydeden Memnun, şunları kaydetti:

“Proje tüm Hakkari halkına hitap edecek. Tesis ağustos ayı içerisinde Hakkari Katı Atık Derneği’ne teslim edilecek. İl ve ilçelerinde yırtıcı depolama usulüyle bertaraf edilen katı atıklar artık Türkiye’ye kazandırılacak. sistematik depolama sistemi ile modern yöntemlerle bertaraf edilmesi. Yüksekova’da atık su arıtma da var. “Tesisimiz var. Yaklaşık 10 milyon Euro bütçesi var. Belediyelerimize, firmalarımıza ve teknik anlamda emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

ispirhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu